Zarys syberyjskich kotów

Syberyjskie koty to unikatowa, majestatyczna rasa, jaka zniewala coraz to więcej wielbicieli. Jak tylko nazwa wskazuje rasa ta bierze swój początek z Rosji, a ściślej z Syberii, poprzez co jest najpopularniejszą odmianą za wschodnią granicą. Zaistniała bodajże w wieku siedemnastym. Będą to koty o półdługiej sierści, których masa waha się pomiędzy 6 a 10 kg. Zwykle kotki bywają mniejsze od samców.

hodowla koty syberyjskie
Usposobienie rasy syberyjskiej odznacza przeciętna ruchliwość, inteligencja, życzliwe nastawienie do rzeczywistości i niezależność. Kociaki syberyjskie będą słuszne zarówno dla singli jako i dla rodzin z latoroślami. Pomimo tego, iż pozostały wyhodowane w rygorystycznym klimacie. Rodzima atmosfera również im służy i odważnie zdołają być druhami ludzi zamieszkujących zarówno w domach wolnostojących jak i blokach. Jeżeli chodzi o kolorystykę kotów z Syberii zrazu wydzielano 2 grupy: zwykłe oraz Neva Masquarade, jednak z biegiem czasu odizolowano Neva Masquarade w charakterze nowej rasy, stworzoną z krzyżówki rasy syberyjskiej z syjamczykami. Kotki o barwie klasycznej mogą być w każdym kolorze oprócz: fiołkowego, czekoladowego, cynamonowego i łat innego koloru na miejscach jak: maska, ogon, uszy, łapy (które bywają charakterystyczne dla Neva Masquarade).

Hodowla syberyjskich kotów wbrew pozorom nie należy do banalnych a także wymaga od hodowcy ofiarowania czasu nie jedynie na czesanie futra, jakkolwiek także na adekwatnym stosunku do zwierzęcia. Pomimo że zwykło się powiadać: „kot kroczy swoimi drogami”, kot syberyjski lubi kompanię człowieka, bywa wścibski i potrzebuje chociażby niewielkiej atencji właściciela. Należy o tym nie zapominać, decydując się na nabycie pupila tej rasy. Wbrew twierdzeniom, iż syberyjski kot zdoła zająć się sam sobą a także nie będzie trudny, niemniej jednak jak każde żywe stworzenie woli zostać w środku wydarzeń (zwłaszcza swojego właściciela).