zadbaj o układ hamulcowy w Twoim samochodzie

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów w wozie. obowiązkowo działać sprawnie, ponieważ od jego prawidłowego działania zależy życie kierowcy, pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego.


Jazda z niesprawnym układem hamulcowym jest zakazana, z tego względu w przypadku którejkolwiek zauważonej usterki powinno się jak najszybciej udać się do auto serwisu w celu kontroli i naprawy.


Na jakie objawy należy zwrócić wyjątkową uwagę?

Łomoty i piszczenie występujące podczas hamowania są zazwyczaj powodem zużytego materiału ściernego klocka hamulcowego, co może prowadzić do zużywania tarczy hamulcowej. Piszczenie być może powstać poprzez uformowanie się tzw. „szkliwa” na klocku hamulcowym.


Elastyczny i słabo skuteczny pedał hamulca to częsty objaw zapowietrzenia układu hamulcowego, oraz jeśli pedał wpada głębiej niż przeciętnie w trakcie hamowania, być może to świadczyć o zniszczonych klockach i okładzinach hamulcowych, ewentualnym wycieku lub zużyciu płynu hamulcowego.

Zaniepokoić powinno również ściąganie auta na prawą lub lewą stronę, w toku hamowania. Gdy siła hamowania na jedno koło jest większa niż na drugie, przyczyną może być wtedy nadmierne zmęczenie materiału jednej ze stron, zapieczony zacisk hamulcowy lub wyciek płynu z cylinderków, zacisków lub przewodów hamulcowych.Jeśli szukasz sprawdzonego mechanika rekomendujemy: Naprawa układu hamulcowego Warszawa Bemowo

Słaba efektywność hamulca postojowego (ręcznego) świadczyć może o nadmiernym zużyciu szczęk hamulcowych przy hamulcach bębnowych, klocków przy hamulcach tarczowych lub linki hamulca manualnego. Przyczyną mogą być też wszelakiego rodzaju nieszczelności w układzie hamulcowym.

Zwrócić należy uwagę też na inne anomalie zachowania się pojazdu w trakcie hamowania, np. drżenie i podskakiwanie pojazdu lub zauważenie dłuższej niż przeważnie drogi hamowania.


W każdym z tych przypadków czeka nas kontrola i naprawa układu hamulcowego w auto serwisie. Powinno się pamiętać także o regularnej wymianie płynu hamulcowego. Nawet w owym czasie, gdy nie widzimy niczego niepokojącego, rekomendowana jest wymiana płynu co 2 lata.