Modele testów realizowanych w egzaminach

Rola psychologów szkolnych jest często umniejszana, aczkolwiek przeciw pozorom bywa niezwykle ważna. Kto się z nimi przenigdy sam nie zetknął, być może nie posiadać większego przekonania na taki temat, jednak psychologowie oświatowi bardzo często pomagają dzieciom w potrzebie. Trudna sytuacja w domu, przemoc w rodzinie, alkoholizm, problemy księgowe, dręczenie w szkole lub poza szkołą – to jedynie niektóre z problemów, które spotykają dzieci praktycznie w jakiejkolwiek budzie. Często pociechy nie radzą sobie z ekscytacjami. Jedne dławią je w sobie, przez co stają się coraz to w wyższym stopniu wycofane, nieśmiałe, niepewne siebie. Inne z kolei je z siebie wyrzucają, dokazują w budzie, nie chodzą na zajęcia. Z pomocą w takich sytuacjach może przyjść oczywiście szkolny psycholog.

mbti

Niezwykle pomocne na etapie rozwoju może być także określenie wariantu osobowości dziecka. Buda jest wspaniały miejscem, w którym da się zbadać typ osobowości, a w następnej kolejności przekazać dzieciom informacje oraz interpretacje tych typów. Ogromnie atrakcyjnym badaniem jest MBTI, to znaczy Myers-Briggs Type Indicator. To wystarczająco kompleksowy przyrząd pomiarowy rodzaju osobowości, jaki analizuje jednostkę na wielu płaszczyznach. Badania przeprowadzane bywają tu na czterech aspektach: E-I (Ekstrawersja oraz Introwersja), S-N (Poznanie oraz Intuicja), T-F (Myślenie oraz odczucie) a także J-P (Osądzanie i Obserwacja). W efekcie otrzymujemy model osobowości, których wyróżnić według tej myśli można aż 16.

Oczywiście są też inne testowania pomagające stwierdzić świadomość i nie powinno opierać się tylko na jednym. Jeśli umożliwia na to polityka kierowana poprzez szkołę, to psychologowie na przestrzeni lat zdołają uskutecznić parę testów, aby precyzyjniej zdołać ustalić osobowość pociechy. Kłopotem w tym miejscu zdoła okazać się szczerość dziecka – nie zawsze będą one prosto z mostu odpowiadały na pytania, co może zakłócić dostawane rezultaty.