Menopauza w życiu kobiety

Menopauza to zjawisko, które czeka każdą kobietę. Najważniejszy detal menopauzy to fakt, że po jej przebyciu kobieta nie może już mieć dzieci. Jest to mechanizm ewolucyjny zapobiegawczy zajściu w ciążę przez kobietę, której organizm jest aktualnie zbyt mało płodny na podtrzymanie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.
Najważniejszy symptom menopauzy to bez wątpienia zaniknięcie miesiączkowania. Bezpośrednio przed menopauzą cykl miesiączkowy staje się nader nieregularny, co wytwarza niestety multum niepewności, czy w takim czasie przejściowym kobieta zdoła zajść w ciążę.
Dodatkowe objawy menopauzy, które na nieszczęście nie dopuszczają spać bezproblemowo i dotyczą aż trzy czwartej pań, to pewne dolegliwości fizyczne. Przede wszystkim Panie w czasie menopauzy odczuwają najścia gorąca. Dotyczy to głównie takich okolic jak twarz, kark i klatka piersiowa. Utrzymuje się to przez kilka minut, po czym ustępuje, ale jest to uczucie, jakiego młodsze kobiety nie doświadczają. W ciągu takich uderzeń gorąca Panie mogą mieć wrażenie, że za sekundę zemdleją.
Poza tym
objawy menopauza to typowo palpitacje serca oraz przeciwności z zaśnięciem. Kobiety w trakcie menopauzy nagminniej niż kiedykolwiek wcześniej oddają mocz, przy czym jest go stale niewiele. Zwracaniu moczu asystuje nieprzyjemne uczucie. Może pojawić się również trudność z nietrzymaniem moczu.
W trakcie menopauzy cierpi zarówno kobieca sfera psychiczna. Pojawia się chandra, o skomplikowanym do rozpoznania źródle. Przygnębieniu czasem towarzyszą dość duże wahania nastroju oznaczające, że kobieta w jednej chwili jest radosna, w drugiej nie widzi sensu dalszego kontynuowania życia w ekstremalnym przypadku. Poza tym, kobiety w okresie menopauzy są narażone na problemy z pamięcią i to na nieszczęście często jest gwóźdź do ich trumny, bo pracodawcy odpowiadają nader nieprzyjemnie na takie stany.