Kilka zdań w kwestii elektrochirurgii.

Niewiele osób wie, co dokładnie oznacza wyraz: elektrochirurgia,. Czym zatem jest? Mianowicie, ogólnie mówiąc, łączy ona dermatologię i chirurgię oraz używanie energii elektrycznej. W metodzie tej użytkuje się tego typu narzędzia fachowe jak noże elektryczne, żegadła elektryczne.

elektrochirurgia

Z chemicznego a także materialnego postrzegania, prąd o specjalnej częstotliwości, posiadający wysoką temperaturę, wpływa na białka w tkance, doprowadzając do łączenia się. Rozróżnia się parę zabiegów elektrochirurgicznych, przykładowo elektrokoagulacja (do eliminowania naczynek na skórze), elektroliza (do eliminowania włosów na powierzchni ciała) używając elektrody w formie igieł, cięcie, elektrodesykacja (tzw. spalanie), elektrofulguracja. Wskazaniami do elektrochirurgii są takie zmiany skórne, które mogą przemienić się w gorsze kłopoty lub dokuczają pacjentowi w codziennym życiu, np. brodawki zwykłe, brodawki łojotokowe, kurzajki, rogowacenie słoneczne, naczyniaki, nadmierne owłosienie, nagnioty. Co więcej elektrochirurgia pomaga walczyć z rzadszymi, niezłośliwymi zmianami skórnymi to jest nowotwór powstający z tkanki łącznej, mięczaki zakaźne, zgrubienie warstwy rogowej naskórka.
Jak przy wszelkich zabiegach, istnieją również przeciwwskazania. Kłopotem do stosowania elektrochirurgii są np. ciąża, kardiostymulator, kłopoty sercowe związane z zaburzeniami przepływu krwi, ścinania się krwi. Elektrochirurgia pomaga w zwalczaniu kłopotów nie tylko natury leczniczej, ale również estetycznej. Dzięki wykorzystywaniu prądu, elektrod a także specjalistycznym narzędziom, doktor może w precyzyjny sposób kontrolować ilość, kształt kasowanej tkanki. Elektrochirurgia, mimo wieloletniej obecności na rynku, dopiero względnie od niedawna cieszy się renomą. Prawdopodobnie jest to wywołane brakiem wystarczającej wiedzy odnośnie bezpieczeństwa, korzyści, jakie daje używanie elektrochirurgii

elektrochirurgia